انواع مدل یقه پیراهن مردانه

فهرست عناوین مطلب

انواع مدل یقه پیراهن مردانه

 انواع مختلف یقه پیراهن مردانه و فرم صورت متناسب با یقه پیراهن

آقایان و خانم ها در خرید اینترنتی پیراهن مردانه یا خرید حضوری دقت زیادی به خرج می دهند اما شاید کمتر کسی باشد که به انواع مدل یقه پیراهن مردانه دقت کند. یقه پیراهن فقط برای نگه داشتن کراوات یا پاپیون نیست بلکه یک بخش بسیار مهم پیراهن مردانه است که در نمایش تیپ و استایل و همچنین چهره و صورت شما تاثیر بسزایی دارد. در واقع نوع یقه پیراهن براساس فرم صورت شما می تواند باعث جذاب تر شدن و نمایش بهتر صورت و چهره و استایل شما شود.

اینکه صورت شما لاغر، گرد، گشیده و بیضی شکل است و اینکه پیراهن را در چه مناسبت و موقعیتی قصد دارید به تن کنید، همه از عوامل مهم در انتخاب پیراهن مردانه است.

بنابراین شاید لازم باشد پیش از خرید پیراهن مردانه اطلاعاتی در مورد انواع یقه پیراهن مردانه و تاثیر آنها در نمایش چهره و استایل کسب کنید.

از قسمت تشکیل دهنده اصلی و تاثیر گذار در پیراهن، یقه ی یک پیراهن می باشد. یقه ی پیراهن بایستی بنا به سایز گردن شخص و چهره ی شخص انتخاب شود.

مواردی که در یقه ی پیراهن ها متغیر است را می توان به طول و پهنای قسمت خود یقه، ارتفاع یقه و طرح دکمه ی، ارتفاع یقه، میزان انحنا در یقه اشاره کرد. همچنان طرح آستر جداگانه یا وصل به هم و فاصله ی دوخت لبه ی یقه نیز از مواردی است که می تواند متغیر باشد.

انواع یقه پیراهن مردانه

پیراهن مردانه یقه پهن

معمول‌ترین یقه در پیراهن‌های مردانه، یقه پهن است. در این مدل یقه فاصله‌ای ۴۵ درجه‌ای بین دو انتهای یقه وجود دارد. این مدل یقه به دلیل فاصله مناسب بین دو انتهای یقه برای استفاده همراه کراوات با گره‌های بزرگ و کوچک و پاپیون مناسب است. پیراهن مردانه یقه پهن را با انواع لباس‌های می‌توانید ست کنید و بپوشید از جمله پلیور، ژاکت با کراوات و بدون کراوات

همچنین معمولا این مدل یقیه برای استفاده همراه با انواع کت و شلوار ایده آل است اما همچنین می‌توانید برای موقعیت‌های مهمانی و کژوال هم استفاده کنید.

پیراهن مردانه یقه پهن

پیراهن مردانه یقه نوک تیز

این یقه دارای لبه‌هایی به مراتب نزدیک‌تر از یقه پهن است و می‌توان گفت که فاصله دو لبه یقه از هم ۴ تا ۸ سانتی‌متر است. فضای میان دو انتهای یقه کم است و به همین دلیل این مدل پیراهن را باید با کراوات یا پاپیون کلاسیک و کوچک ست کنید. از دیگر ویژگی‌‎های این مدل یقه این است که می‌تواند صورت‌های چاق را کشیده و لاغرتر نشان دهد.

پیراهن مردانه یقه نوک تیز

پیراهن مردانه یقه لبه دکمه‌دار

این یقه در انواع مدل یقه پیراهن مردانه توسط برادران بروک در سال ۱۸۹۶ ساخته شد. ویژگی بارز این یقه دارا بودن دو دکمه در انتهای لبه یقه است که آن‌ها را روی پیراهن نگه می‌دارد. پیراهن‌هایی که با این مدل یقه دوخته شده بودند در روزهای نخست به عنوان پیراهن ورزشی و اسپرت پوشیده می‌شدند اما با گذشت زمان یقه لبه دکمه‌ای وارد لباس‌های رسمی و عمومی مردم هم شد. در حالی که می‌توانید این یقه‌ها را با کراوات و پاپیون ست کنید اما باید بدانید که حتی با کراوات و پاپیون هم از غیر رسمی بودن این مدل پیراهن کم نمی‌شود. معمولی و روزمره بودن این کراوات بیشتر از یقه نوک تیز و یقه پهن به چشم می‌آید.

پیراهن مردانه یقه دکمه دار

پیراهن مردانه یقه بریده

این مدل یقه در بین انواع یقه پیراهن مردانه در طول سال‌های اخیر محبوبیت زیادی در میان یقه‌های مردانه داشته است. به طور کلی می‌توان گفت که در چند سال اخیر یکی از شیک‌ترین مدل‌های یقه برای پیراهن مردانه بوده است. فاصله بین دو لبه یقه از هم در حدود ۱۷ تا ۲۱ سانتی‌متر است. این یقه بیشترین فاصله دو لبه یقه از هم را در یقه‌های مردانه دارد. قابلیتی که این یقه دارد می‌تواند گره‌های بزرگ و خاص کراوات را هم در خود جای دهند. اما کراوات‌های نازک و باریک در این نوع یقه عموماً ریز و شاید هم کمی نامناسب دیده می‌شوند.

پیراهن مردانه یقه بریده

پیراهن مردانه یقه کلاب

این یقه در انواع مدل یقه پیراهن مردانه در قرن نوزدهم میلادی و زمانی مد شد که مدرسه‌ای در انگلستان همه لباس‌های فرم دانش آموزان خودش را مزین به این یقه‌ها تولید و عرضه کرد. یقه کلاب شباهت زیادی به یقه صاف و یقه پهن دارد با این تفاوت که لبه‌های انتهایی یقه بریده شده و جای لبه تیز را یک لبه منحنی گرفته است. این یقه کاملاً کلاسیک و برای کسانی که دوست دارند روندی متفاوت در انتخاب یقه داشته باشند مناسب است.

پیراهن مردانه یقه کلاب

پیراهن مردانه یقه فراک یا بال‌دار

این یقه مخصوص پوشیدن با تاکسیدو و پاپیون ساخته شده است. یکی از بهترین یقه‌های لباس‌های رسمی همین یقه است. البته باید به جز یقه دیگر لباس‌هایتان هم رنگ و بویی کلاسیک و رسمی داشته باشند. نام این یقه از شکل سنتی یقه به یادگار مانده است. لبه‌های یقه در این مدل، ریز و برآمده است.

پیراهن مردانه یقه فراک

پیراهن مردانه یقه نواری

این یقه در میام انواع یقه پیراهن مردانه که به ندرت دیده می‌شود دارای یک نوار ریز پشت یقه و روی لباس است که به همراه دکمه آخر یقه بسته می‌شود. انگلیسی‌ها این بند را برای جلوه دادن بیشتر گره کراوات به وجود آوردند. هر چند امروزه کسی به ندرت از آن همراه کراوات استفاده می‌کند و بهتر است این مدل پیراهن را بدون کراوات و با کت اسپرت ست کنید.

پیراهن مردانه یقه ایستاده

پیراهن مردانه یقه دکمه پنهان

یکی دیگر از یقه‌هایی که کمتر می‌توانید آن را پیدا کنید، یقه دکمه پنهان است. دکمه‌های این یقه به جای اینکه در لبه و نوک یقه دیده شود، پشت یقه و روی پیراهن دوخته می‌شود و یقه توسط قلابی به دکمه روی پیراهن بسته می‌شود تا حالت خودش را حفظ کند. این یقه کاملاً کلاسیک بوده و می‌تواند به جای یقه پهن یا یقه نوک تیز پوشیده شود و چندان تفاوتی در آن مشاهده نشود.

پیراهن مردانه یقه دکمه مخفی

چه مدل یقه ای برای چه چهره ای مناسب است؟

فرم صورت و یقه پیراهن مردانه

 صورت لاغر و باریک

معمولا افرادی که صورتشان باریک و لاغر است دارای گردن های بلند و کشیده ای می باشد. به همین منظوز باید در انواع مدل یقه پیراهن ، به دنبال پیراهن هایی با یقه هایی باشند که صورت و گردنشان را متناسب و پُرتر نشان دهد. پیراهن هایی با یقه پهن این ویژگی دارند یقه اسپرد یا گسترده و گره کراوات فول ویندسور (نوعی گره کراوات) انتخاب مناسبی هستند.

صورت گرد و پر

همانطور که می دانید افراد که  صورت گردی دارند معمولا دارای چانه های پر و گردن کوتاه می باشند. یقه پیراهن این افراد باید به گونه ای باشد که صورت آن ها را باریک و لاغر نشان دهد. یقه های دکمه دار،کلاسیک و دکمه مخفی از این ویژگی برخودار هستند فرم صورت را باریک نشان می دهد. به افراد صورت گرد توصیه می شود که هرگز از پیراهن های با یقه پهن استفاده نکنند زیرا این نوع یقه ها صورت را پهن تر نشان می دهد.گره کراوات چهار در دست نیز انتخاب مناسبی می باشد.

صورت بیضی

افرادی که دارای صورت بیضی هستند را می توان افراد خوش شانسی تلقی کرد زیرا با توجه با تناسبی که در صورتشان وجود دارد هیچ محدودیتی در انتخاب یقه پیراهن ندارند و همه انواع یقه پیراهن مردانه برای آن ها مناسب است.

 همانطور که گفته شد یقه پیراهن مردانه برخلاف آنچه تفکر عموم جامعه است، تاثیر بسیار زیادی در استایل آقایان دارد. بنابراین اگر استایل و پوشش شما به عنوان یک آقا برایتان مهم است و اگر شما خواننده عزیز، یک خانم هستید و دوست دارید پدر، برادر، نامزد، دوست یا همسرتان جذاب تر و خوش استایل تر دیده شود و یا اگر دوست دارید هنگام خرید اینترنتی پیراهن مردانه به جذاب تر شدنش کمک کنید، توجه به یقه پیراهن در کنار سایر عوامب تاثیر گذار و مهم در انتخاب پیراهن مردانه را فراموش نکنید. ما در مطلبی دیگر به عوامل و نکات مهم در انتخاب و خرید اینترنتی پیراهن مردانه توضیحات مفصلی ارائه کرده ایم که مطالعه آن خالی از لطف نیست و پیشنهاد می شود حالا که استایل و پوشش مردانه اینقدر برایتان مهم است، این مطلب را نیز مطاله کنید.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

مجتبی دهقانی
ژانویه 18, 2021
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.